Menu

Reunion

Committees

Select a committee name below to reveal list of members.

Alumnae Trustee Committee

Ellen Cosgrove ’84, Chair, 2020–2023, Cheshire, CT
Janet Falik Aserkoff ’65, 2019–2022, Cambridge, MA

Lily Klebanoff Blake ’64, 2020–2023, New York, NY
Julie A Green ’95, 2021-2024, Washington, DC
Antoria Howard-Marrow ’81, 2019–2022, Bloomfield, CT
Markeisha Miner ’99, 2019–2022, Ithaca, NY
Kavita Ramdas ’85, 2021-2024, New York, NY
Marija Tesla ’11, 2021-2024, Newton, MA
Staff Liaison: Liz Lierman

Classes & Reunion Committee

Cheryl Ryan Maloney ’73, Chair, 2019–2022, Wellesley, MA
Tarana Bhatia, 2020-2022, Medford, MA (2009-2020, not 2015) 
Katia Evans deSouza ’99, Brooklyn, NY (1976-1988)
Carrie Kortegast ’98, Dekalb, IL (1999-2008, plus 1989) 
Ronica Ruth ’89, Denver, CO (1990-1998, plus 2015) 
Joana Souza ’05, 2020-2023, Watertown, MA (1959–1963, 1969–1973)
Hannah Yee ’15, 2020-2023 Boston, MA (1964–1968, 1974–1975)
Staff Liaison: Janet Glick

Clubs & Groups Committee

Hilary M. Salmon ’03, Chair, 2019–2022, Washington, DC
Ann M. Croft ’95, 2019–2022, Alexandria, VA
Tamara Dews ’06, 2020–2023, Bronx, NY
Michelle M. Lepore ’86, 2019–2022, San Carlos, CA
Krysia L. Villon ’96, 2021–2024, Newton Center, MA
Tamar Spitz Westphal ’12, 2020-2023, Chicago, IL
Staff Liaison: Danielle Lund

Communications Committee

Rachel Happe McEnroe ’93, Chair, 2020–2023, Andover, MA
Kelly Bahmer-Brouse ’86, 2019–2022, Cleveland, OH
Margaret Pierce Buenneke ’84, 2019–2022, Reston, VA
Nilukshi De Silva ’06, 2021-2024, Brooklyn, NY
Rosie Ettenheim ’10, 2020-2023, Washington, DC
Diane Jones Lowrey ’83, 2021-2024, San Francisco, CA

Staff Liaisons: Jennifer Grow ’94

External Achievement Awards Committee

Danielle Germain ’93, Chair,  2020–2023, Washington, DC
Janet E.  Buhlmann ’89, 2019–2022, Brookline, MA
Amy Gotwals ’91, 2020-2022, Takoma Park, MD
Margaret Gower ’04, 2020-2023, South Bend, IN
Lisa A. Kroll ’88, 2021-2024, Richmond, VA
Louise Beaumont Peach ’86, 2021-2024, Williston, VT
Staff Liaison: Jess Ayer

Finance Committee

Susan Ham Heldman ’76, Chair, 2021–2024, Denver, CO
Leocadia Archambault ’06, 2020–2023, Lynn, MA
Franckline Casimir-Benoit ’86, 2020–2023, Maplewood, NJ
Maureen Harrigan ’77, 2018, 2019–2022, Dennis Port, MA

Ellen Hyde Pace ’81, 2021-2024, New York, NY
Staff Liaison: Liz Lierman

Internal Achievement Awards Committee

Caroline Carosso Griep ’86, Chair, 2020–2023, Marlborough, MA
Karen Davis-Delk ’82, 2019–2022, West Windsor, NJ
Suzanna P. Franchetti ’91, 2021–2024, Port Washington, NY
Patricia Steeves O’Neil ‘85, 2019–2022, Chicago, IL
Anna Bennett Robertson ’04, 2020–2023, Williamstown, MA
Melissa Anderson Russell ’01, 2021-2024, East Sandwich, MA
Staff Liaison: Luisa Tavares

Nominating Committee

Julie A Green ’95, Chair, 2021–2024, Washington, DC
Lee Carol Johnson Cook ’83, 2020–2023, Oak Hill, VA
Shannon Dalton Giordano ’91, 2019–2022, Holliston, MA
Holly Hughes ’75, 2021-2024, New York, NY
Bridget Mahoney ’06, 2020–2023, Astoria, NY
Nancy Rosoff ’78, 2020–2023, Malvern, PA
Elizabeth R. VanWinkle ‘82, 2019–2022, Falls Church, VA
Deborah R. Wexler ‘85, 2019–2022, Louisville, KY
Staff Liaison: Liz Lierman

Volunteer Experience Committee

Arleen McGrath Heiss ’70, Chair, 2019–2022, Washington, DC
Ifeoma Aduba ’95, 2020–2023, Doylestown, PA
Hannah J Im ’94 2021-2024, Houston, TX 
Heather Lee Stone ’93, 2021-20024, Cape Elizabeth, ME
Kaitlyn Szydlowski ’09, 2019–2022, Hoboken, NJ
Staff Liaison: Janet Glick